Protected by Copyscape Online Copyright Protection

Yüksek Topuklu Giyme Yorulursun!

Özellikle kadınlar tarafından giyilen ayakkabılar alınırken ayak sağlığına dikkat edilmiyor. Modaya uygun olsalar da dar, yüksek topuklu ve ergonomik olmayan ayakkabılar, omurga, bacak ve ayak ağrılarının yanı sarı vücutta şekil ve yürüyüş bozukluklarına yol açabiliyor. 5 cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabı, normal yürüyüşü önemli ölçüde etkiler.  7.5 cm’lik topuklu yüksekliği, ayaktaki yük ve basınç miktarını artırıyor.

Normal günlük aktivelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler, gün içinde yürüyüş yapmak kadar ayaklarına ilave yük bindirirler.

Yüksek topuklu ayakkabı, ayaktaki ağrı şekil bozukluklarının yanı sıra diz ve bele zarar verir. Denge çabuk bozuldu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar. İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur.  Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına destek verecek biçimde olmalı.

Çocuk Ayakkabısı Diyip Hafife Almayın

Çocuklarınıza alacağınız ayakkabı onun geleceğe atacağı adımları siz ebeveynlerin ellerinde. Sağlam ve rahatlığının haricinde onun ortopedik sağlığını da düşünmelisiniz. Çünkü sağlıksız bir ayakkabı çocuğunuzun ayak gelişiminden yürüyüşüne, duruşuna kadar pek çok şeyi etkileyebiliyor. Çocuklara ayakkabı alırken, denemeden almayın. Çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın.

Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemini tercih etmelisiniz. Aldığınız ayakkabı için asla zamanla açılır şeklinde bir düşünceniz olmasın, ayakkabınız daha ilk alındığı anda rahat olmalıdır.

Çocuğunuzun ayakkabı alışverişini sabah saatlerinde değil, öğleden sonra yapın. Gün içinde çocukların ayaklarında tıpkı büyüklerde olduğu gibi hafif şişme olur. Ayakkabı mutlaka öğleden sonra alınmalıdır. Çocuğunuzun ayakkabısını ayakta bastırarak deneyin. Çocuğunuzun son giydiği ayakkabı numarası yeni alacağınız ayakkabı için kesinlikle referans alınmamalı. Çünkü çocuk ayakları büyüme esnasında çok değişkenlik gösterir.  Her iki ayağın ölçüleri birbirinden farklı olabilir denemenizi büyük olan ayağa göre yapmalısınız. Ayakkabıyı denerken o ayakkabıyla birlikte giydirmeyi düşündüğünüz çorapla deneyin.

Toplam 13 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.
12345...10...Son »
© 2022 Ayakkabı Sitesi. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie